Tuesday 17. September 2019
Media
Parafia Jelonki, 06/12/2018

 

COMECE zachęca do przyjmowania uchodźców i migrantów

 

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) abp Jean-Claude Hollerich zachęcił do przyjmowania migrantów i uchodźców w Europie

 

 

Parafia Jelonki - Przypomniał słowa papieża Franciszka, wskazujące, że „naszą wspólną odpowiedzialnością jako Kościoła katolickiego w Europie jest przyjęcie, ochrona, wspieranie i integracja migrantów i uchodźców w naszych społeczeństwach”. To nie są zwykłe cyfry czy trendy, lecz „przede wszystkim osoby mające twarz, imię i osobistą historię”, które zasługują na traktowanie zgodne z godnością, nieodłączną od ich osoby i ich podstawowych praw – stwierdził hierarcha w wydanym 3 grudnia oświadczeniu.

 

Podkreślił, że zasada centralnego miejsca osoby ludzkiej i jej rzeczywistych potrzeb oraz zasada wspólnego dobra powinny być ważniejsze od wewnętrznej i zewnętrznej polityki Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, także w dziedzinie migracji. Przed zbliżającym się przyjęciem Światowego Paktu w sprawie Migracji „zachęcamy również krajowe władze polityczne – zgodnie ze słowami papieża Franciszka – «aby odpowiedzialność za wspólne zarządzanie międzynarodową migracją opierała się na wartościach sprawiedliwości, solidarności i współczucia»”, głosi oświadczenie.

 

Wspomniany Pakt ma zostać podpisany 11 grudnia w Marrakeszu w Maroku. Zobowiązuje on władze i społeczeństwa państw pochodzenia, tranzytu i docelowych do uregulowania migracji w interesie wszystkich zainteresowanych osób i wspólnot. Ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony osób migrujących, jak również przyjmujących je społeczeństw poprzez wspieranie legalnej migracji, zapobiegając w ten sposób przemytowi ludzi, podróżom kończącym się śmiercią, rozbiciu rodzin i przemocy. – Przypominając wezwania Stolicy Apostolskiej na ten temat, COMECE zachęca państwa członkowskie Unii Europejskiej do wypełniania tego światowego paktu dla wspólnego dobra ludzkości – napisał abp Hollerich.

W listopadzie rząd PiS zapowiedział, że Polska nie podpisze Światowego Paktu w sprawie Migracji.

 

Parafia Jelonki

Contact us
19, Square de Meeûs
B-1050 Bruxelles
T + 32(0)2 235 05 10
Display:
http://www.comece.eu/