Sunday 19. May 2019
Our Member Bishops

Cyprus

 

Archbishop Soueif was born on 14th July 1962 in Chekka (Lebanon).  He studied theology and philosophy at the Holy Spirit University of Kaslik and was ordained priest on 5th September 1987.

 

Following his PHD in oriental ecclesiastical studies at PIO-Rome in  1992,  he started giving lectures in liturgy and published several scientific liturgical and pastoral works.  In 1993 he was appointed secretary of the Patriarchal Liturgical commission and in the year 2000 he became vice-president of the same commission.

From 1992 till 2008 he was the parish priest of Chekka and Tripoli and  since 2000 he was appointed the General Vicar of the Maronite Archdiocese of Tripoli Lebanon. He founded and directed different social and educational institutions.  In March 2008 he was elected the president of the Sacerdotal League of Lebanon.

 

The Holy Synod of the Maronite Church elected him as Archbishop of Cyprus for the Maronites and on the 29th October, 2008  Pope Benedictus XVI confirmed his election and on 6th December, 2008 the Patriarch Cardinal Nasrallah Boutros Sfeir ordained him Archbishop. On the 24th April, 2010 the Pope Benedict XVI appointed him Special Secretary for the Special Assembly of the Synod of Bishops for the Middle East.

 

Since April 2010 he is a member of COMECE.

 

The Maronite Archeparchy of Cyprus

Contact us
19, Square de Meeûs
B-1050 Bruxelles
T + 32(0)2 235 05 10
Display:
http://www.comece.eu/